Örülünk, hogy megteszed
az első lépést a gyógyulás felé!

Adatvédelmi nyilatkozat

5-HTP – természetes antidepresszáns?

2015. 02. 19.

Az 5-HTP az emberi agyra gyakorolt hatása révén csökkentheti a depresszió tüneteit, és rendkívül hatékony az álmatlanság és a migrén kezelésében is.

Az 5-HTP, azaz 5-hidroxi-triptofán a triptofán nevű esszenciális aminosav szerotoninná alakulásának a köztes terméke.

A triptofán olyan magas fehérjetartalmú élelmiszerekben található meg, mint a marhahús, csirkehús, pulykahús, hal, valamint a különböző tejtermékekben, a banánban, szárított datolyában, amerikai mogyoróban, tökben, napraforgómagban és a tengeri algában.

Étrend-kiegészítők előállításához az 5-HTP-t a Griffonia simplicifolia nevű, Afrikában honos növény magjából nyerik ki. Az 5-HTP az emberi szervezetbe jutva szerotoninná alakul. A szerotonin egy olyan kémiai hírvivő anyag (neurotranszmitter), ami meghatározó szerepet tölt be érzelmeink szabályozásában. Az 5-HTP az emberi agyra gyakorolt hatása révén csökkentheti a depresszió tüneteit, és rendkívül hatékony az álmatlanság és a migrén kezelésében is. Számtalan testsúlycsökkentő étrend-kiegészítő alkotóeleme is.

A szerotonin, mint neurotranszmitter vesz részt az endokrin szabályozásban; az érzelmi, étvágy és alvás-ébrenlét ciklus aktivitásáért felelős agyi tevékenységben. Klinikai tanulmányok igazolják, hogy a szervezet 5-hidroxi-triptofánnal történő ellátása támogatja az egészséges szerotonin szint kialakulását.

Klinikai tanulmányok, melyek során az 5-HTP-t vizsgálták

Depresszió:

A legtöbb publikált kutatás az 5-HTP vonatkozásában a depresszió kezelésével kapcsolatos. Az 1970-es évek eleje óta, legalább 15 tanulmány foglalkozott az 5-HTP hatásával a depresszióra. Ezek összefoglalása az 1-es táblázatban található.

A tanulmányok összesen 511 betegek vizsgáltak különböző típusú depresszióval. Az 511 beteg közül 285 (56%) mutatott jelentős javulást az 5-HTP szedésének hatására. Ráadásul, a biokémiai tanulmányok rávilágítanak, hogy a depressziós zavarok és az 5-HTP szorosan összefüggenek. Egy tanulmányban, melyben pozitronemissziós tomográfiát alkalmaztak, 8 egészséges és 6 major depresszióval diagnosztizált jelentkező kapott bomló radioaktív izotópot tartalmazó 5-HTP-t. A kutatók azt találták, hogy jelentősen kevesebb 5-HTP lépte át az agy-vér gátat a depressziós egyének agyában, mint a nem depressziósok esetében.

Az első nagy klinikai kísérletet Sano vezette 1972-ben. 5-HTP-t használt depressziós betegeknél. 107 beteg endogén unipoláris és bipoláris depressziós kapott napi 50-300 mg 5-HTP-t. Jelentős javulás volt megfigyelhető 74 betegnél (69%) és a legtöbb beteg reagálási ideje kifejezetten gyorsnak volt mondható (kevesebb, mint két hét).
Egy másik kísérlet alkalmával a betegek napi 150-300 mg 5-HTP-t szedtek három héten keresztül. 13 beteg (22%) jelentősen javult, másik 27 beteg (45,8%) enyhe javulást mutatott. A 40 javuló beteg közül 20 már három napon belül javult, 32 beteg pedig két héten belül számolt be javulásról az 5-HTP szedését követően. Ellentétben számos antidepresszánssal, melyeknek négy hét is kell, mire kifejtik terápiás hatásukat.

1-es táblázat*

Japán kutatók 24 depresszióval kórházba került betegnek adtak 5-HTP-t. Két hét kezelés után a depressziós tünetek észrevehető javulása volt megfigyelhető hét unipoláris depressziós beteg esetében. Az 5-HTP-nek tulajdonítják az 5-hidroxi-indolecetsav 30%-os növekedését, a szerotonin elsődleges metabolitját, a betegek gerincvelő folyadékában. Ez azt sugallta, hogy az exogén 5-HTP szerotoninná alakul a központi idegrendszerben.

5-HTP és a hagyományos antidepresszánsok:

Az érvényes hagyományos depressziós terápiát a szelektív szerotonin visszavétel-gátlók képviselik (SSRI). Egy 1991-es svájci tanulmány kiértékelte az 5-HTP-t összehasonlításban a szerotonin visszavétel-gátló gyógyszerrel egy dupla-vak kísérletben. A 36 résztvevő (akinél a depresszió valamilyen formáját diagnosztizálták) 100 mg 5-HTP-t kapott háromszor egy nap, 33 pedig 150 mg fluvoxamint háromszor egy nap.
A résztvevőket kiértékelték 0, 2, 4 és 6 hét múlva négy kiértékelő módszert használva: a Hamilton féle depressziót mérő skálával (egy sztenderd depressziót mérő skála), a beteg saját önértékelésével, a kutató kiértékelésével és egy globális klinikai áttekintéssel.

Amikor a számokat összegezték a tanulmány végén, a kutatók azt találták, hogy a százalékos javulás a kezdettől a végső kiértékelésig egy picivel nagyobb volt az 5-HTP-vel kezelt betegek esetében. A fluvoxaminnal kezeltek csoportjában nagyobb volt azok száma, akiknek nem használt a kezelés, ellentétben az 5-HTP-vel kezeltek csoportjával. Habár ezek a különbségek statisztikailag nem voltak jelentősek, tehát mind a négy értékelő módszer hasonló eredményt adott. A tanulmány szintén jegyezte a kedvezőtlen hatásokat mindkét csoport esetében, melyek ritkák voltak és általában enyhék, leginkább a kezelés első néhány napjaiban jelentkeztek majd eltűntek.

Végül a tanulmányok az 5-HTP-t legalább olyan hatékonynak találták a súlyos depresszió kezelésében, mint a gyógyszereket, miközben az 5-HTP használata közben, kevesebb mellékhatás jelentkezett.

Elhízottság:

A diéta alatt a triptofán és a központi idegrendszer szerotonin szintje drámaian csökken. Ez az alacsony szerotonin szint az elhízott betegekben társul szénhidrát sóvárgással és evési kényszerrel.

Krónikus fejfájás:

A krónikus fejfájás, főleg a migrén néhány kutató szerint az alacsony szerotonin szintnek köszönhető, valószínűleg a szerotonin megnövekedett bontása eredményeként a monoamin-oxidáz enzim által. Az alacsony szerotonin szint – úgy gondolják – csökkenti a fájdalomküszöböt a krónikus fejfájók körében. Az 5-HTP-t sikerrel használták a különböző krónikus fejfájástípusok megelőzésében, beleértve a migrént, a tenziós fejfájást és a fiatalkori fejfájást is. Egy 124 főt vizsgáló tanulmányban, az 5-HTP képességét a migrén megelőzésében hasonlították össze a methysergide-del, az egyik leggyakrabban használt migrén gyógyszerrel.

A napi 600 mg-os 5-HTP dózis hat hónapon keresztül teljesen megszűntette vagy lényegesen csökkentette a migrénes rohamok számát a résztvevők 75 %-ánál. Egy másik tanulmányban, 48 általános iskolai gyerek kapott 5-HTP-t és 70 %-ban csökkent a fejfájások gyakorisága összehasonlítva a 11 %-os placebo csoporttal.

Álmatlanság:

Az 5-HTP előnyösnek bizonyult az álmatlanság kezelésében, különösen az alvásminőség javításában a REM alvás növelésével. Nyolc normál résztvevőt figyeltek meg, hogy meghatározzák az 5-HTP hatását a gyors szemmozgásos (REM) alvásra. Összesen 600 mg 5-HTP-t adtak a résztvevőknek a következő módon: 200 mg este 9:15-kor, majd 400 mg este 11:15-kor. A REM alvásban jelentős növekedést figyeltek meg, amíg a résztvevők 5-HTP-t szedtek. Egy kisebb tanulmányban 200 mg-os dózist használtak, melyben szintén nőtt a REM alvással töltött idő, de kevesebb mértékben. Mégis a kisebb dózis a javasolt, mivel a tapasztalati beszámolók szerint, a magasabb dózis hajlamosít az élénk álmokra vagy a rémálmokra.

Adagolás:

A kezdő adag 5-HTP általában 50 mg naponta háromszor evés közben. Ha két hét után a reakció a várttól elmarad, az adag emelhető napi háromszor 100 mg-ra. Álmatlanságban az adag általában 100-300 mg elalvás előtt. Mivel néhány beteg enyhe hányingert tapasztal a kezdeti alkalmazás során, tanácsos 50 mg-os adaggal kezdeni és később emelni az adagot. Szedése kúraszerűen javasolt. Három hónapnál hosszabb ideig csak orvosi felügyelet mellett javasolt az 5-HTP használata. Veszélyes munkát végezni és gépjárművet vezetni csak azután szabad, miután meggyőződtél az 5-HTP hatásáról!

Mellékhatás:

Néhány beteg eleinte enyhe hányingert tapasztal az 5-HTP szedése alatt. Ez a jelenség általában ideiglenes. Viszont a kellemetlenségek elkerülésének érdekében, ajánlott alacsony dózissal kezdeni, mely napi háromszor 50 mg. Az adagot persze fokozatosan lehet emelni, ha szükséges.

Gyógyszer kölcsönhatások:

Az 5-HTP alkalmazása során felmerült, hogy szelektív szerotonin visszavétel-gátló (SSRI), valamint monoamin-oxidáz-gátló (MAOI) antidepresszánsokkal együtt szedve szerotonin szindrómát okozhat.

A szindróma lehetősége miatt tehát, az 5-HTP nem javasolt azon betegeknek, akik SSRI vagy MAOI antidepresszánst szednek! Terhesség alatt szedett 5-HTP-re nincsenek megfelelő adatok, így az várandósság idején sem javasolt.

A szerotonin szindróma egy életveszélyes állapot, melyet a magas szerotonin szint okoz az agyban. A tünetek lehetnek enyhék, de lehetnek nagyon súlyosak is, mint pl. a kóma és a halál. A szindróma zavarodottsággal, magas pulzussal, hasmenéssel, fejfájással, lázzal, mozgáskoordinációs zavarokkal, izomfeszüléssel, izomgörcsökkel, nyugtalansággal, szívritmuszavarral, hidegrázással, magas testhőmérséklettel, izzadással, kontrollálhatatlan izgatottsággal, reszketéssel vagy remegéssel, rángatózással és magas vérnyomással járhat.

Esetleges kölcsönhatások egyéb szerekkel

Carbidopa:

A Parkinson-kór kezelésére szolgáló carbidopa és az 5-HTP együttes alkalmazása –mellékhatásként – többek között szkleroderma-szerű (a bőr megkeményedésével, megvastagodásával és gyulladásával járó) megbetegedésekhez vezethet.

Sumatriptan:

Az antidepresszánsokhoz hasonlóan, a migrén ellen használatos sumatriptant sem szabad az 5-HTP-vel kombinálva használni, mivel a szer stimulálja a szerotonin receptorokat az agyban, és így fokozza a szerotonin-szindróma kialakulásának kockázatát.

Tramadol:

5-HTP-vel kombinálva, a fájdalomcsillapításra szolgáló tramadol egyes betegeknél szintén jelentős mértékben növelheti a szerotonin szintet, és így hozzájárul a szerotonin-szindróma kialakulásához.

Zolpidem:

Az általában álmatlanság kezelésre használt zolpidem nevű hatóanyag ún. szelektív szerotonin újrafelvétel-gátló (SSRI) antidepresszánsokkal együtt történő alkalmazása hallucinációkat okozhat. Mivel az 5-HTP az SSRI-antidepresszánsokhoz hasonló hatásmechanizmussal bír, az 5-HTP és a zolpidem kombinációja – elméletben – szintén érzékcsalódásokat eredményezhet.

Az agy alacsony szerotonin szintje hozzájárulhat a depresszió kialakulásához. A depresszióra felírt gyógyszerek nagy része az agy szerotonin szintjének növelésén keresztül fejti ki a hatását. Egyes tudományos tanulmányok szerint enyhe depresszió esetén az 5-HTP hasonló hatékonyággal bír, mint némelyik antidepresszáns gyógyszer. Az 5-HTP-vel kezelt személyeknek javult a kedélyállapotuk, csökkent a szorongásuk, és jobban tudtak aludni.

Pszichiátriai gyógyszerek szedése esetén azonban, az 5-HTP alkalmazása előtt ajánlott kikérni a kezelőorvos tanácsát!

*

Referencia Betegek száma Diagnózis Tanulmány tervezet 5-HTP dózis mg/nap Kezelések időtartama (nap) Eredmények
Sano 107 Endogén depresszió Nyílt kísérlet 50-300 7-35 74/107 jelentősen javult
Fujiwara 20 Endogén depresszió Nyílt kísérlet 50-200 7-28 10/20 jelentősen javult
Matussek 23 Unipoláris depresszió (13)Bipoláris depresszió (1)Egyéb depresszió (8)

Skizoid dep. (1)

Nyílt kísérlet 100-300 4-20 7/23 jelentősen javult
Takahashi 24 Unipoláris depresszió (20) Egyéb depresszió (2) Neurotikus d. (1)Pszichotikus d. (1) Nyílt kísérlet 300 14 7/20 az unipoláris csoportban jelentősen javult
Nakajima 59 8 különböző típusú d. Nyílt kísérlet 150-300 21+ 13/59 jelentősen javult, 27/59 mérsékelten javult
Van Hiele 99 Endogén d. (44) endogén típusú d. (24) egyéb d. (31) Nyílt kísérlet 50-600 14+ 37/68 az endogén depressziós csoportban és 6/31 a másik depressziós csoportban
Kaneko 18 Endogén depresszió Nyílt kísérlet 150-300 10-28 10/18 jelentősen javult
Van Praag 5 Endogén depresszió(Unipoláris és bipoláris) Dupla-vak, 5-HTP vs. placebo 200-3000 21 3/5 jelentősen javult
Brodie 7 Pszichotikus depresszió (6) és skizoid pszichózis (1) Dupla-vak, 5-HTP vs. placebo 250-3250 1-15 1/7 mérsékelten javult
Barlet 25 Melankólia (4) egyéb d. (7) reaktív d. (8) neurotikus d. (6) Dupla-vak, 5-HTP vs. placebo 200-800 10-240 19/25 javult
Lopez 14 Endogén depresszió Dupla-vak, 5-HTP vs. nialamid 50-300 15-20 12/15 jelentősen javult
Van Praag 20 Endogén depresszió(Unipoláris és bipoláris) Dupla-vak, 5-HTP vs. Clomipramin vs. placebo 200 21 11/20 jelentősen javult; 5-HTP és clomipramin egyaránt hatékony
Van Praag 15 Endogén depresszió(Unipoláris és bipoláris) Dupla-vak, 5-HTP vs. triptofán vs. placebo 200 28 8/15 jelentősen javult; 5-HTP hatékonyabb mint a triptofán vagy placebo
Mandlewicz 39 Bipoláris (24) Unipoláris (15) Dupla-vak, 5-HTP vs. 5-HTP+deprenyl vs. placebo 300 32 13/21 reagált csak az 5-HTP-re
Poldinger 36 Endogén depresszió (10) reaktív d. (16) szituációs d. (9) egyéb d. (1) Dupla-vak, 5-HTP vs. fluvoxamin 300 42 27/36 javult
Teljes 511 285/511 javult
Teljes-csak a dupla vak tanulmány 161 94/161 javult
Brandenburg Neuro

Idegesség, ingerlékenység, felfokozott idegállapot, reggeli émelygés, alvászavar, erőtlenség, bágyadtság elleni mellékhatások nélküli természetes készítményt keresel? Olyat, amit bármikor elkezdhetsz szedni és aminek bármikor abbahagyhatod a szedését?

Rendelek
Kérdésed van?

Olvasd el az évek során
összegyűlt kérdéseket
és válaszokat!

Belenézek