Örülünk, hogy megteszed
az első lépést a gyógyulás felé!

Adatvédelmi nyilatkozat

A depresszió kezelése

2015. 02. 19.

Amerikai vizsgálatok szerint az első négy hétben a hangulatjavító gyógyszerek tűntek a leghatékonyabbaknak, de a vizsgálat végén a pszichoterápiák – mind a kognitív, mind az interperszonális terápia – szorosan felzárkóztak a depresszió kezelésében.

Gyógyszeres kezelés. A depresszió gyógyszeres kezelése elsősorban a neurotranszmitterek felborult egyensúlyának helyrebillentésére törekszik. Az antidepresszív szereknek ma már széles skálája létezik. A klinikai gyakorlatban használatos gyógyszerek mindegyike a központi idegrendszer szerotonin-, noradrenalin- vagy dopamin-anyagcseréjét befolyásolja. A triciklikus antidepresszánsok mind a pszichés, mind a testi tüneteket enyhítik.

A MAO-bénítók csoportja megakadályozza a noradrenalin lebontását, ezért annak szintje megnő a vérben, és ez enyhíti a depressziós tüneteket.

Az SSRI (szelektív szerotonin-visszavétel gátló) típusú készítmények, amelyek ma már az első választandó szereknek tekinthetők, a szerotonin aktivitására hatnak kedvezően. Ma már léteznek kettős hatású szerek, amelyek az antidepresszívumok külön csoportját képezik. Az ezektől eltérő hatásmechanizmusú készítmények az egyéb kategóriába sorolandók. Az új szelektív szerek már nem fokozzák az alkohol hatását, nem rontják a figyelmet és a mozgásos koordinációt, mint pl. az autóvezetést, és a legtöbb gyógyszerrel kombinálhatók.

Ha a depressziós beteg tüneteit a szorongás uralja, a kezelést szorongáscsökkentővel egészítik ki. Más esetben nyugtató hatású antidepresszánst kell választani.

Számos pszichoterápiás lehetőség is a beteg rendelkezésére áll. A pszichodinamikus irányzat szabad asszociációs módszer segítségével tárja fel a depresszió mélyén gyökerező problémákat, célja a beteg függőségigényének folyamatos csökkentése és felvértezése a veszteségekkel és kudarcokkal szemben. A viselkedésterapeuták az örömteli élethelyzetek biztosításában segítenek, megerősítik a nem depressziós viselkedést úgy, hogy figyelmen kívül hagyják a kliens lehangolt megjegyzéseit, és fejlesztik a beteg szociális készségeit.

A kognitív pszichoterápia célja a beteg pozitív megnyilvánulásainak elősegítése saját magával szemben. Az interperszonális pszichoterápia szerint négy olyan, az emberi kapcsolatokat érintő problémakör van, amely depresszióhoz vezethet: a gyász, a szerepek eltérő értelmezése, a szerepváltás – mint a szülés vagy a válás – és a kapcsolatokat jellemző “szociális sutaság”. A terapeuta az ülések során szembesíti a beteget viselkedésének másokra gyakorolt következményeivel.

A vizsgálatok többsége arra enged következtetni, hogy a legjobb eredmény a különböző terápiás módszerek – általában a gyógyszeres kezelés, a kognitív és az interperszonális terápia – valamely kombinációjával érhető el, és ez eredményesebb, mint bármely módszer önálló alkalmazása. Amerikai vizsgálatok szerint az első négy hétben a hangulatjavító gyógyszerek tűntek a leghatékonyabbaknak, de a vizsgálat végén a pszichoterápiák – mind a kognitív, mind az interperszonális terápia – szorosan felzárkóztak. Érdemes megemlíteni, hogy a kognitív terápia bizonyult a legeredményesebbnek a visszaesés megakadályozása szempontjából.

A vitaminok és ásványi anyagok szerepe a depresszió kezelésében

Mit csinálok rosszul? Miért pont én? – teszed fel magadnak a kérdést számtalanszor, ha a depresszió tüneteitől szenvedsz. Kipróbálod a különböző gyógyszereket, gyógyteákat és mindent, amit csak ajánlanak neked, de eszedbe sem jut, hogy a táplálkozásoddal lehet a baj. Pedig érdemes lenne megnézni, hogy mit is eszel valójában?

Ha sok fehér lisztből készült kenyeret, pogácsát és más pékárut fogyasztasz, akkor komoly hibát követsz el, ugyanis a fehér liszt B-vitamin és ásványi anyag tartalma töredéke a teljes kiörlésű lisztből készült termékekének. Hasonló hibának számít a kávé és az energiaitalok fogyasztása, mivel ezeknek jelentős vízhajtó hatása van, és kimossák a szervezetedből a vízben oldódó vitaminokat.

Tudom, hogy sokszor hallottad már, hogy mennyire fontos az egészséges táplálkozás, de hogyan segíthet a megfelelő vitamin- és ásványi anyag bevitel a depresszió tüneteinek enyhítésében?

A tudomány jelenlegi állása szerint a B-vitaminok elengedhetetlenül fontosak ahhoz, hogy az agyban található hírvivő molekulák elegendő mennyiségben termelődjenek. Tiaminra (B1) van szükség az acetilkolin és a gamma-amino-vajsav termeléséhez, illetve piridoxálra  (B6), folsavra és kobalaminra (B12) a triptofán szerotoninná alakulásához. Az előbbi molekulák hiánya a koncentrációs készség és a memória romlásához vezet, míg a szerotonin csökkent termelődése hozzájárul a levertség, a rosszkedv és az örömtelenség érzés kialakulásához. Pantoténsav (B5) elégtelen bevitelekor a sejtek energiatermelő folyamatai károsodnak, ami gyengeségben, érdektelenségben és fáradtságban nyílvánul meg.

A fenti tünetek mindegyike megtalálható a depressziós betegeknél, ráadásul kimutatták, hogy a hiányzó vitaminok pótlása jelentősen javít a hangulatzavartól szenvedők állapotán. B-vitamin komplexek fogyasztását követően javul a hangulat, az emlékezőképesség és energikusabbnak, motiváltabbnak érzik magukat a betegek.

A vitaminok mellett nem szabad megfeletkezni az ásványi anyagokról sem, hiszen ezek nem raktározódnak a szervezetben. A magnézium a szervezetünkben található egyik legfontosabb ásványi anyag, melynek hiányát már biztos te is megtapasztaltad megterhelést követő izomfeszülés és izomgörcsök formájában. Fontos tudni, hogy a magnézium nem csak az izmok egészséges működéséhez szükséges, de a kiegyensúlyozott élethez is elengedhetetlen. Hiányában ingerlékenység, fáradtság, feledékenység jelentkezik, ami jelentősen megkeseríti a mindennapokat.

A magnézium mellett a cinkről és a mangánról is szót kell ejtenünk. Ezek az ásványi anyagok ugyan jóval kisebb mennyiségben fordulnak elő a szervezetünkben, mégis fontos szerepük van az idegrendszer egészséges működésében. Hiányukban károsodnak az idegsejtek közötti kapcsolatok, ami levertségben és fáradékonyságban mutatkozik meg. Ráadásul az idegsejtek érzékenyebbé válnak az oxidatív stresszel szemben is, ami tartós működészavarhoz, illetve a pusztulásukhoz vezethet.

A szervezetből hiányzó ásványi anyagok könnyen pótolhatóak, így a hiányukból adódó tünetek is gyorsan megszüntethetőek. A vitaminok hatását erősítik, és csökkentik a hangulatzavar tüneteit.

Ugye nem is gondoltad volna, hogy milyen fontos az egészséges táplálkozás és hogy egy kis odafigyeléssel mennyi bajtól meg tudod óvni magadat? Ráadásul egy kicsit több zöldség és gyümölcs fogyasztásával nem csak csökkenteni tudod a már meglévő tüneteket, de meg is előzheted a baj kialakulását vagy megakadályozhatod a depresszió tüneteinek kiújulását.

Ha szeretnél bővebben olvasni a vitaminok és ásványi anyagok szerepéről akkor kattints ide:

A Brandenburg Neuro összetevőinek szerepe a mentális problémák kezelésében

A depresszió gyógyítása gyógynövényekkel

A gyógynövényeket már évezredek óta alkalmazzák e betegség kezelésére. A legnépszerűbbek és leghasznosabbak az orbáncfű, a citromfű, és alvászavarral kombinált esetben a macskagyökér és a komló.

Testmozgás

A sportolásnak bizonyítottan jótékony hatása van a hangulatra, idegrendszerre. Napi átlag fél óra intenzív testmozgás minden ember számára javasolt. Csökkenti a feszültséget, ingerlékenységet és enyhe esetekben a szorongást. Megszabadít a feles energiától, friss oxigénhez juttat és így az eredmény a nyugodtabb alvás és idegrendszer lesz.

Ha bővebben szeretnél olvasni az edzés jótékony hatásairól a depresszióra, akkor kattints ide:

A testmozgás segít leküzdeni a depressziót

Fényterápia

Különösen a téli depresszió esetén hatékony. A fényterápiás készülék egyszerre nagy kiadást jelenthet, azonban utána rendszeresen alkalmazható ősztől tavaszig, amikor a melatonin szint magas. Így csökkenthető a téli depresszió és fáradtság.

Végszó

A depressziót nem szabad félvállról venni, kezelni kell. Érdemes bevetni minden kezelési módszert. Fontos a szerető-támogató család és barátok. Szükség esetén ne zárkózzunk el a gyógyszeres kezelés elől. A helyes táplálkozás és a testmozgás a gyógyszeres kezelés mellett is rendkívül ajánlott.

Felhasznált irodalom:

Ronald J. Comer: A lélek betegségei

Atkinson: Pszichológia

Dr. Tringer László: A pszichiátria tankönyve

Forrás:
Camardese, G. et al. Plasma magnesium levels and treatment outcome in depressed patients. Nutr Neurosci. 2012 Mar;15(2):78-84.

Coppen, A. et al. (2005). @ Treatment of depression: time to consider folic acid and vitamin B12”. J.Psychopharmacology 19(1):59-65.

Davison, KM. et al. Nutrient intakes are correlated with overall psychiatric functioning in adults with mood disorders. Can J Psychiatry. 2012 Feb;57(2):85-92.

Hvas, AM. et al. Vitamin B6 level is associated with symptomes of depression, Psychother. Psychosom. 2004;73:340-343.

Kaplan, BJ. et al. Vitamins, minerals, and mood. Psych. Bull. 2007;133(5):747-760.

Nahar, Z. et al. Comp. analyisis of serum manganese, zinc, calcium, copper and magnesium level in panic disorder patients. Biol Trace Elem Res. 2010 Mar;133(3):284-90.

Brandenburg Neuro

Idegesség, ingerlékenység, felfokozott idegállapot, reggeli émelygés, alvászavar, erőtlenség, bágyadtság elleni mellékhatások nélküli természetes készítményt keresel? Olyat, amit bármikor elkezdhetsz szedni és aminek bármikor abbahagyhatod a szedését?

Rendelek
Kérdésed van?

Olvasd el az évek során
összegyűlt kérdéseket
és válaszokat!

Belenézek