Örülünk, hogy megteszed
az első lépést a gyógyulás felé!

Adatvédelmi nyilatkozat

Pánik és szorongás kezelése étrenddel

2015. 02. 17.

Csökkentsd a szorongás és a pánikbetegség tüneteit jó minőségű táplálékkal!

Gondoltad volna, hogy a szellemi frissességedre, a koncentrálóképességedre, a mentális teljesítőképességedre hatással vannak azok az ételek amiket megeszel?

Nem! Ugye? Pedig így van. Egy kiadós sült pulykából és zöldségekből álló ebéd elfogyasztása után, nagyságrendekkel nagyobb esélyed van megnyerni egy sakkpartit, mint egy nagy adag tésztát, cukrot tartalmazó menüsor után. Hiszen a tésztás ételeket követően inkább egy csendes, nyugodt helyet keresel egy jó kis szundikáláshoz.

De a kedélyállapotodat, a lelki egyensúlyodat, a közérzetedet is nagyban befolyásolják azok az ételek és italok amiket elfogyasztasz. Tehát, igencsak érdemes odafigyelni arra amit táplálékként a szervezetedbe juttatsz.

Legfőképpen akkor, ha az alábbi felsorolásból felismersz egy-két rád jellemző tünetet:

  • · folyamatos aggódás
  • · krónikus frusztráció
  • · állandó ingerlékenység, érzékenység
  • · elnyújtott feszültség, izgalom
  • · nyugtalanság érzése
  • · reménytelenség érzése
  • · tenyérizzadás és reszketés
  • · alvászavar
  • · emésztési problémák

Hiszen ebben az esetben egy szorongásos betegség hálójában vergődsz.

Arról már nem is beszélve, hogy a szorongás nagyon gyakran együtt jár a pánikbetegséggel, amire általában valamilyen pszichiátriai gyógyszert szoktak felírni.

…és ha azt vesszük alapul, hogy a gyógyszerek mellékhatásai, valamint az elhagyásuk sokkal nagyobb problémát jelentenek a számodra mint az étrended megváltoztatása, hát egészen biztos lehetsz abban, hogy jobban jársz ha inkább azon változtatsz ahelyett, hogy egy pszichiáter rendelőjében köss ki.

Pánikbetegség meglétéről abban az esetben beszélhetünk, ha az alább felsorolt tünetekből legalább négy jelen van egy rosszullét alkalmával:

  • · heves szívverés,
  • · fulladásérzés,
  • · mellkasi fájdalom,
  • · vagy nyomás,
  • · szédülés,
  • · bizonytalanságérzés,
  • · légszomj,
  • · remegés,
  • · izzadás,
  • · hányinger,
  • · zsibbadás,
  • · halálfélelem, megőrüléstől,
  • · kontrollvesztéstől való félelem.

Ezek a rohamok előfordulhatnak stresszes szituációkban mint válaszreakciók, vagy stimulánsok fogyasztása alkalmával mint pl. a koffein, de a semmiből is előtörhetnek minden előzmény nélkül. Néha kialakulhat agorafóbia is, amikor a beteg kerüli azokat a helyeket és szituációkat amelyek előidézhetik a rohamot. Ilyen a tömegközlekedés, a mozi, bevásárlóhelyek vagy az étterem.

Na de nézzünk csak utána mit is lehet (t)enni lelki egészségünk megőrzésének érdekében?

Tudományos kutatások által igazolt tény, hogy a szorongásos betegségekkel küzdő emberek bizonyos vitaminokban és ásványi anyagokban hiányt szenvednek. Főleg a B vitaminokban és a magnéziumban. Egy egészséges, tápanyagokban gazdag étrend mely gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban, csökkentheti a szorongás, a depresszió, valamint a pánikbetegség tüneteit. A friss gyümölcsök, zöldségek fellendítik a szervezet vitamin és ásványi anyag raktárait, melyeket a hosszantartó stressz kimerített.

A C vitaminpótlás valamint a kálcium, magnézium, cink és az Omega 3 halolaj (magas Epa tartalommal) szintén hasznosak és szükségesek ezekben az esetekben.

Mit kerüljünk el?

A koffein, a drogok (pl. a füves cigaretta), kifejezetten kerülendők egy pánikbetegségre hajlamos ember számára, hiszen ezek az anyagok könnyen provokálnak pánikrohamot.  De a nikotin is szerepet játszhat a pánik tüneteinek felerősödésében, tehát ajánlatos leszokni a cigarettáról is.

Egyéb ételek, italok melyeket erősen tanácsos elkerülni:

Alkohol – fogyasztása előidézheti a szorongásos reakciókat. Amikor ürülni kezd, az idegrendszer számára fontos vitaminokat von el a szervezettől. De tudatmódosító, bódító hatása is hozzájárulhat a pánikroham kialakulásához.

Cukor – a finomított cukor különösen rossz hatással bír, hiszen gátolja a vitaminok célba érését. De a méz, valamint egyéb szirupok és a fruktóz (gyümölcscukor) is csak mértékkel ajánlott, mivel a vércukorszint változása is próbára teszi a szervezetet és az idegrendszert.

Mesterséges ételadalékok és konzerválók – ezek az anyagok gyakran megtalálhatóak a feldolgozott ételekben és előidézhetnek kellemetlen tüneteket azokban, akik érzékenyek rájuk. Érdemes tehát hosszabb időre kihagyni az étrendünkből azokat az ételeket, amelyek ilyen anyagokat tartalmaznak.

Aszpartám és MSG vagyis nátrium-glutamát – az első mesterséges édesítésként használatos, míg a második ételízesítőként. Megtalálhatók a feldolgozott élelmiszerekben, táplálék-kiegészítőkben, kozmetikumokban, testápolási termékekben és a kábítószerben is.

A nátrium-glutamát sok arra érzékeny embernél a következő ideggyógyászati tüneteket produkálja: depresszió, hangulatingadozás, szorongás, pánikroham, szédülés, ájulásérzés, migrénes fejfájás, hiperaktivitás, valamint vérnyomás problémákat és Tachycardiát (nyugalmi állapotban tapasztalt gyors pulzusszámot). Ha el akarjuk kerülni a nátrium-glutamátot, akkor jobb, ha nem fogyasztunk kínai gyorséttermi kajákat, felvágottakat, chipseket, konzerveket, hamburgereket, pizzákat stb. A nátrium-glutamát jelölése E-621. Sok élelmiszeren csak így van feltüntetve, vagy csak annyi szerepel a csomagoláson, hogy ízfokozó. Ezáltal nehéz elkerülni, de már az is valami, ha a lehető legkevesebbet eszünk belőle.

Azoknak, akik pánikbetegségben szenvednek tanácsos elkerülniük a fehér lisztet és a cukrot, mivel azok egy az idegrendszer számára nélkülözhetetlen vitamin, a B1 vitamin (tiamin) hiányát okozhatják. A tiamin segít metabolizálni a cukrot így azoknak, akik sok egyszerű szénhidrátot esznek, a cukor kimerítheti a tiamin raktárait. A finomított és feldolgozott szénhidrátok megfosztják a szervezetet a magnéziumtól is, aminek hiánya szintén hozzájárulhat a pánikbetegséghez.

Azok, akik pánikbetegségben szenvednek, ne hagyjanak ki étkezéseket, mert az a vércukorszint csökkenésével jár, ami adrenalin termelésre készteti a szervezetet és ez bizony okozhat pánikrohamot az arra hajlamos egyéneknél. Inkább a többszöri, kisebb adag étel elfogyasztása ajánlott a nap folyamán.

Az ételallergia szintén szerepet játszhat a pánikbetegségben és a szorongásban. Megéri tehát az áldozatot bizonyos ételek, italok elhagyása (pl. búza, tejtermékek), hogy megfigyelhessük, vajon az említett  ételek kizárásával hogyan csökkennek a szorongásos és pánikos tünetek.

Sok embernél a glutén tartalmú ételek és a tejtermékek elhagyása valóságos megváltás a gyógyulásban.

Végül egy jótanács: Kísérletezzünk! Nem vagyunk egyformák. Keresgéljünk ehhez hasonló gyógyulást segítő cikkeket, hasznos tapasztalatokat és próbáljuk ki, alkalmazzuk őket. Álljunk több lábon. Használjuk a vitaminokat és a gyógyfüveket is egyszerre, ha azok nem zárják ki egymást. Kezdjünk el diétázni és nagy hasznunkra lesz még a sport is!

Írta: Dobrai Erzsébet

Felhasznált irodalom: Jennifer Coopley, Food Choices That Help Diminish Anxiety

2009.10.05

Brandenburg Neuro

Idegesség, ingerlékenység, felfokozott idegállapot, reggeli émelygés, alvászavar, erőtlenség, bágyadtság elleni mellékhatások nélküli természetes készítményt keresel? Olyat, amit bármikor elkezdhetsz szedni és aminek bármikor abbahagyhatod a szedését?

Rendelek
Kérdésed van?

Olvasd el az évek során
összegyűlt kérdéseket
és válaszokat!

Belenézek