Örülünk, hogy megteszed
az első lépést a gyógyulás felé!

Adatvédelmi nyilatkozat

Pánikbetegség és az alkoholfogyasztás

2015. 02. 20.

Ha pánikbetegségben vagy egyéb szorongásos betegségben szenvedsz, az alkoholfogyasztás problémássá válhat. Valamint az érzékeny idegrendszernek nem tesz jót az alkohol.

A pánikbetegség emberek millióinak életét keseríti meg a világon. A pánikroham egyszer csak jön a semmiből, lehet, hogy éppen mész valahova vagy ücsörögsz otthon, a moziban, a barátoknál, a buszon és bumm! Ekkor megrémülsz…folyik rólad a víz, elsápadsz, kapkodod a levegőt, úgy érzed magad, mint aki ki akar szaladni a világból. Vajon jó-e, ha erre az idegrendszerre időnként alkoholt is löttyintesz?

Az alkoholhasználat veszélyei szorongásos betegeknél

A korlátozott mennyiségű alkoholfogyasztás számos helyzetben elfogadott. Azonban ha pánikbetegségben vagy egyéb szorongásos betegségben szenvedsz, az alkoholfogyasztás problémássá válhat. Sok kutatási eredmény mutat összefüggést a szorongásos zavarok és az alkoholizmus között. Az alkohol egy drog, ami lehangolja a központi idegrendszert. Kezdetben ugyan nyugtató hatású és eufóriát, a gátlások csökkenését okozza és mintha megkönnyebbülést is hozna a szorongásból. De ami a hosszú távú hatását illeti, az már kevésbé kecsegtet bármi jóval. A krónikus alkoholfogyasztás hozzászokáshoz, függőséghez és az egyes szervek károsodásához vezethet beleértve az agyat, a májat, és a szívet. Ne felejtsd el, az alkohol egy idegméreg, ami azt jelenti, hogy zsírban jól oldódó vegyület, a központi és környéki idegrendszerre egyaránt hat, vagyis károsítja azt.

Tudtad?…

A szorongásos betegséggel küzdők 3x nagyobb eséllyel élnek vissza alkohollal vagy egyéb anyaggal, mint azok, akiknek nincs szorongásos zavaruk.

Mennyi a túl sok?

A „veszélyeztetett” italozók:

  • Olyan nő, aki több mint 7 adag italt fogyaszt hetente vagy több mint 3 italt alkalmanként
  • Olyan férfi, aki, aki több mint 14 italt fogyaszt hetente, vagy több mint 4 italt alkalmanként
  • 65 évesnél idősebb és több mint 7 italt fogyaszt hetente vagy több mint 3 italt alkalmanként
  • Egy ital= egy üveg 4,5%-os sör, vagy egy pohár 12,9%-os bor vagy egy 40%-os feles/rövid ital

Néhány kutató úgy gondolja, hogy a pánikbetegek és egyéb pszichés betegek alacsonyabb alkohol toleranciával rendelkeznek. Lehetségesnek tartják, hogy akkor is árt az alkoholos ital, ha a pánikbeteg a kiszabott határokon belüli mennyiségéket fogyasztja. Tehát nincs jó hatással az idegrendszerre!

Mi van akkor, ha vendégségbe mész?

Magyarországon nem meglepő, ha esküvőn, vendégségben, akár barátoknál egy laza beszélgetés mellé társul az alkohol, hiszen a kultúránk része, hogy megkérdezzük, ki iszik egy pálinkát, egy sört, ki koccint egy pohár pezsgővel? Ráadásul, ha olyan a társaság, nehéz nemet mondani. Mégis a saját érdekedben erőt kell venned magadon.

Mivel az alkohol nem táplálja az idegrendszeredet, sőt megbénítja egyes részeit az agynak, ami a józan viselkedéshez kell, azt javasolom, hogy amíg a pánikbetegségedből nem gyógyultál ki teljesen, addig ne kortyolgass a saját érdekedben semmilyen erjesztett nedűt. Különbözőek vagyunk, ebből adódik, hogy szervezetünk sem egyforma és lehet, hogy nem tapasztalsz szorongásos panaszokat az italozások során, sőt lehet hogy pont az ellenkezőjét, de tudnod kell, hogy ez esetben sem tesz jót, ugyanis az alkohol alattomos módon a B-vitaminok szintjét csökkenti a szervezetedben. A B-vitaminokra pedig eleve nagyobb arányban van szükséged, ha pánikbeteg vagy és sokat szorongasz. A B-vitaminok ugyanis hatnak a hangulatra, viselkedésre, csökkentik az ingerlékenységet, tehát egyfajta stresszoldó tápanyagok. Ha pedig azok közé tartozol, akik érzékenyebbé váltak pánikbetegként a különböző ingerekre, anyagokra, testi tünetekre előfordulhat, hogy ez az alkohol utáni bódító bénító hatás még elő is hozhatja, vagyis mintegy hozzásegít a pánikrohamhoz.

Miért rossz, ha iszunk az antidepresszánsra?

Általánosan elmondható, hogy nem javasolt az antidepresszánst alkohollal együtt szedni. Ronthat a tüneteken, illetve bizonyos esetekben veszélyes is lehet. Ha mégis kevernéd a kettőt az alábbiak fordulhatnak elő:

  • Még depressziósabbnak érezheted magad. Az alkohol ronthat a depressziós tüneteken. Az alkoholfogyasztás akadályozhatja a gyógyszer hatását. Rövid távon úgy tűnhet, hogy segít, de összességében növeli a depressziós tüneteket.
  • A gondolkodásod és az éberséged romolhat. Kábának érezheted magad. Az antidepresszáns és alkohol kombinációja nagyobb hatással van a koordinációra, ítélőképességre és reakcióidőre, mint csak külön az alkohol. Valamely kombináció álmossá tehet, ez pedig hatással lehet a vezetésre, koncentrációs képességre.
  • Ha egyéb gyógyszert is szedsz, hatványozottabban jelenhetnek meg egyéb nem kívánt hatások. Ilyenek pl. a szorongáscsökkentők, altatók és fájdalomcsillapítók. Szédülés, altatónál hallucináció jelentősebbek lehetnek, ha a fenti gyógyszerek is becsatlakoznak az antidepresszáns és alkohol mellé.
  • Ha MAOI-t vagyis monoamin-oxidáz gatlót szedsz nagy veszélynek teszed ki magad. Ugyanis ha alkohollal vagy bizonyos ételekkel kombinálják, vérnyomásugrást okozhat, ami veszélyes.

Ha mégis úgy hozná az élet, hogy valamilyen oknál fogva szívesen innál pár kortyot az sem lehetetlen. De csak akkor, ha egyeztettél az orvosoddal, hogy szabad-e a szedett gyógyszerek mellett innod és mennyit. Fontos megemlíteni még, hogy milyen gyógynövényes készítményeket szedsz, hiszen ezek együttes hatását kell figyelembe venni. Sokan nem is gondolnák, de egyes gyógynövényes készítmények is kölcsönhatásba kerülhetnek a gyógyszerrel és az alkohollal.

Megnyugtatásul írom, hogy a Brandenburg  Neuro nem ilyen, tehát gyógyszerek és alkoholos italok mellett is fogyasztható, ha úgy hozza az élet, bár nem ajánlott, hiszen ahogy olvashattad az alkohol kiűzi a szervezetből a B-vitaminokat.

Dobrai Erzsébet

Forrás:

Why is it bad to mix antidepressants and alcohol?

Answers from Daniel K. Hall-Flavin, M.D.

The Risks of Using Alcohol When You Have an Anxiety Disorder By Sheryl Ankron

Daniel K. Hall-Flavin, M.D.

Brandenburg Neuro

Idegesség, ingerlékenység, felfokozott idegállapot, reggeli émelygés, alvászavar, erőtlenség, bágyadtság elleni mellékhatások nélküli természetes készítményt keresel? Olyat, amit bármikor elkezdhetsz szedni és aminek bármikor abbahagyhatod a szedését?

Rendelek
Kérdésed van?

Olvasd el az évek során
összegyűlt kérdéseket
és válaszokat!

Belenézek