Örülünk, hogy megteszed
az első lépést a gyógyulás felé!

Adatvédelmi nyilatkozat

Pánikbetegség és szexuális zavarok

2015. 02. 20.

A pánikbetegség mellé gyakran társulnak szexuális zavarok.

Egyre több a bizonyíték arra, hogy a szorongásos betegséggel küzdő embereknél gyakrabban fordulnak elő szexuális zavarok.

A szívdobogás, a zavaró gondolatok és az izzadás mellé, sajnos társulhat szexuális érdektelenség, szexuális diszfunkció vagy alacsony libidó. Hogy pontosan melyik mit takar, azt az alábbiakban ismertetem.

Szexuális érdektelenség

A szexuális érdektelenség magába foglalja a szexuális együttlét kerülését, melynél jellemző az undor, a félelem, az ellenérzet vagy a vágy hiánya.

Szexuális diszfunkció

Ez a szexuális probléma mind a férfiakat, mind a nőket egyaránt érinti. A szorongás elvonhatja a figyelmet az erotikus ingerekről és ez gyenge erekciót eredményezhet a férfiaknál vagy a síkosodás csökkenését a nőknél.

Sok szorongó férfi szenved korai magömléstől is, ami általában a teljesítménykényszer miatt alakul ki. (Itt megjegyezendő, hogy fizikai okai is lehetnek.)

Alacsony libidó

A szorongásos zavarban küzdők elmerülnek a napi félelmeikben és aggodalmaikban. Ez elveheti a partner felé irányuló figyelmet és szexuális vágyat, a szorongás, a stressz, szinte „eleszi” az illető libidóját.

Mit lehet tenni? 

A kutatók elismerik, nem tudják a pontos okát annak, hogy miért ilyen magas a szexuális diszfunkciók aránya a szorongók körében, egyúttal elismerik azt is, hogy sokkal több figyelmet kellene erre a témára fordítani.

Ha szorongásos zavaraid vannak és/vagy pánikbeteg vagy és fizikai diszfunkciókat észlelsz, akkor a legelső lépés mindig az legyen, hogy egyeztetsz a kezelő orvosoddal a témáról. Az orvos szükség esetén vizsgálatot rendel el, hiszen lehet fizikai oka is a problémának. Ugyanakkor, ha a szexuális probléma mentális vagy lelki eredetűnek bizonyul, és fizikai elváltozás nincs, akkor természetesen a stressz és szorongás csökkentésével az eredeti állapot is visszaállítható. Ilyenkor tehát az elsődleges feladat az alapbetegségből való gyógyulás. A szex, a szexuális zavar olyan téma, amiről nehezen beszélnek az emberek. Pedig nagy segítség lehet ilyenkor egy őszinte beszélgetés. Azt javasolom tehát, hogy megfelelő, nyugodt körülmények között beszéljétek meg, ki hogyan tud segíteni a másiknak, mi az, amire szükségetek lehet, hogyan tudnátok közösen javítani a helyzeten.

Antidepresszánsok hatásai

Néhány olyan információt szeretnék megosztani az antidepresszánsok szexuális funkcióra vonatkozó hatásairól, amelyekkel jó tisztában lenni.

Az SSRI típusú antidepresszánsok libidó-csökkentő hatását lejegyezték. Azonban előfordul, hogy az orvosok indikáción túl írják fel ezeket az antidepresszánsokat olyan férfiaknak, akik korai magömléstől szenvednek. Cél a késleltetett magömlés. Azonban nem csak ez következhet be, hanem az is, hogy az orgazmus elérése jóval tovább tart, vagy akár lehetetlenné is válik, vagy ha nagy nehezen elérhető, akkor jóval csekélyebb az erőssége.

Néhány ember libidója örökre elvész?

Alacsony libidó, erekció zavar, a nemi szervek csökkent érzékenysége és az orgazmus elérésének nagyfokú nehézsége mind olyan szexuális jellegű mellékhatások, melyeket azok jelentik, akik SSRI-t szednek. Az orvosok azt feltételezték, hogy ezek a gondok elmúlnak, amint a beteg nem szedi tovább a gyógyszereket (ami általában így van), de néhány kis tanulmány és a betegek egy csoportja is azt állítja, hogy ezek a hatások megmaradnak.

Az antidepresszánsok károsíthatják a spermát

Egy 2009-es tanulmányban, a 35 egészséges páciens több mint 40%-ának, akik 4 hétig paroxetin hatóanyagú SSRI antidepresszánst szedtek töredezett dns-ű spermájuk volt, mely kihatással lehet a termékenységre. Habár 1 hónap alatt visszaállt a sperma minősége normálisra, azok, akik babát szeretnének, egyeztessenek orvosukkal az antidepresszáns szedéséről.

Összességében tehát az antidepresszáns kezelés gyakran ronthat a szexuális panaszokon vagy hozzájárul azok kialakulásához. Sajnos a szexuális zavar a legtöbb antidepresszáns mellékhatásaként előfordulhat.

Pánikbetegség, antidepresszáns, szex

A szexuális zavar sok olyan ember életét megkeseríti, aki antidepresszánst szed, így közülük jelentős százalék úgy dönt, inkább nem szedi a tablettákat. Szerencsére vannak olyan megoldások, amik lehetővé teszik, hogy úgy találjunk megoldást a problémára, hogy nem hagyjuk abba az antidepresszáns szedését.

  • Pl. az antidepresszáns wellbutrinra cserélhető, melynél alacsonyabb arányban fordul elő a szexuális életet érintő mellékhatás. Szóba jöhet az is, hogy wellbutrint adjanak a meglévő antidepresszáns mellé, mivel azt tapasztalták, hogy ez a megoldás is csökkentheti a mellékhatásokat.
  • Egy másik lehetőség az, ha Viagrát adnak a gyógyszerek mellé. Bebizonyosodott ugyanis, hogy mind a férfiak mind a nők esetében segíthet szexuális zavarok esetén.
  • Szóba jöhet az is, hogy az orvossal közös egyeztetés után, megtaláljátok azt a legkisebb antidepresszáns dózist, amely még használ, azonban a szexuális zavarok minimálisra csökkennek.
  • Változtasd meg a gyógyszerszedés idejét! Ha pl. általában vacsora után kerül sor a szexre, akkor vacsora és szex után, lefekvés előtt tanácsos bevenni az antidepresszánst. Így minden nap, abban az időpontban lesz a legalacsonyabb a gyógyszer mennyisége a vérben, amikor a kedveseddel szoktál együtt lenni.
  • Ha ritkábban élsz szexuális életet, akkor szóba jöhet még a „gyógyszerszünet” is. Ez azt jelenti, hogy nagyjából két napig nem szeded az antidepresszánst. Karen Swartz hangulatzavar szakértő szerint bizonyíték van arra, hogy az időszakos két napos gyógyszerkihagyás csökkentheti a szexuális zavarokat okozó mellékhatásokat, ugyanakkor ennyi kihagyás még nem növeli meg a depressziós tünetek újbóli megjelenését.

Figyelem! A fenti javaslatok tanácsként szolgálnak és nem helyettesítik az orvosi konzultációt. A gyógyszerek szedésével, elhagyásával vagy kombinálásával kapcsolatban mindenképpen kérd ki orvosod véleményét!

Rendszeres testmozgás

A rendszeres testmozgás „felpörgeti” a hormonrendszert, növeli, fokozza a szexuális vágyat. A Journal of Sexual Medicine című szakfolyóiratban megjelent kutatás szerint az intenzív testmozgást végző férfiaknál a fokozott fizikai aktivitás a szexuális teljesítőképességre is pozitívan hatott, míg a mozgásszegény életmódhoz gyakran társultak merevedési problémák. Ez a nőkre úgy igaz, hogy a rendszeres testmozgás növeli a szexuális vágyat és természetesen javítja a kondíciót. Ráadásul stressz- és szorongáscsökkentő hatása is van.

Vitaminok

B1-vitamin: Ez a vitamin rendkívül fontos ugyanis javítja az ingerület-átvitelt az egész testedben. B1-vitamin javítja a vérkeringést és az állóképességet.

C-vitamin: A C-vitamin univerzális vitamin, nagyon sok folyamatban vesz részt így nem meglepő, hogy szükséges az egészséges szexuális élethez és a termékenységhez. A C-vitamin segít növelni a spermaszámot és a mobilitásukat, erősíti a hajszálereket, valamint a vénákat és csökkenti a vér koleszterinszintjét.

E-vitamin: Gyakran emlegetik “szex-vitaminként”. Szintén elősegíti a prosztaglandinok termelődését, mely hormonok fontosak az egészséges nemi vágyhoz.

Ásványi anyagok

Cink: Normalizálja a nemi szervek működését, megfelelő szinten tartja a nemi funkciókat, javítja a sperma minőségét.

Magnézium: Bár csak nyomokban van jelen a szervezetben, fontos a merevedési zavar elleni küzdelemben. A magnézium fontos szerepet játszik az androgén, ösztrogén és a neurotranszmitterek működésében és így a rendszeres nemi vágyhoz elengedhetetlen.

Szelén: Korábbi kutatásban meddő, vagy csökkent nemzőképességű férfiak esetében egyértelműen kimutatták, hogy napi 100 mikro gramm szelén 3 hónapon át történő szedésével javult az ondósejtek vándorlási képessége.

Természetesen a hosszú távú cél általában az, hogy elhagyhasd a gyógyszereket és nélkülük élj teljes (szexuális) életet. Így törekedj arra, hogy pánikbetegségedre, depressziódra, szorongásodra olyan megoldásokat találj, melyek a problémák gyökereit is megcélozzák.

Dobrai Erzsi

Forrás:

Archives of Sexual Behavior, August 2001, Vol 30, Number 4 pp. 369-379

Msnbc article “More Sex, Less Stress”

Psychiatric Times August 1, 2007 Vol. 24 No. 9

Anxiety Disorders And Sexual Problems

February 25, 2009 by Paul Dooley

Sex on Antidepressants: Therese J. Borchard

Brandenburg Neuro

Idegesség, ingerlékenység, felfokozott idegállapot, reggeli émelygés, alvászavar, erőtlenség, bágyadtság elleni mellékhatások nélküli természetes készítményt keresel? Olyat, amit bármikor elkezdhetsz szedni és aminek bármikor abbahagyhatod a szedését?

Rendelek
Kérdésed van?

Olvasd el az évek során
összegyűlt kérdéseket
és válaszokat!

Belenézek