Örülünk, hogy megteszed
az első lépést a gyógyulás felé!

Adatvédelmi nyilatkozat

Pánikbetegség kezelése

2015. 02. 20.

A pánikbetegség kezelése nem egyszerű feladat, de ahogy a gyógyult betegek egyre növekvő tábora mutatja, nem is lehetetlen.

Kognitív viselkedésterápia, kontra pszichiátriai gyógyszerek.

A pánikbetegség leküzdése nem egyszerű feladat, de ahogy a gyógyult betegek egyre növekvő tábora mutatja, nem is lehetetlen. A sok-sok alternatív gyógymód és a különböző pszichoterápiás technikák között, mindenki megtalálhatja azt a módszert, ami számára a leghatásosabb.

Számos kutatás eredménye arra enged következtetni, hogy a kognitív viselkedésterápia hasznosabbnak bizonyult, mint a gyógyszerek.

Megbízható kutatási eredmények azt mutatták, hogy egy 10-12 ülésből álló terápia hosszú távon jobban működik, mint a gyógyszerek. (Egy 2007-es tanulmány szerint is a gyógyszerekkel élőknek kevés esélyük van a leszokásra, ha meg akarják tartani a gyógyszerek kínálta előnyöket. Így egy pszichoterápia sokkal vonzóbb, még ha 10-12 ülésből is áll, mint az évekig tartó gyógyszerezés és annak mellékhatásai.)

Az alábbiakban összehasonlítom a gyógyszerek és a Kognitív Viselkedésterápia előnyeit és hátrányait.

Kezelés típusa Előny Hátrány
Gyógyszerek Talán kicsivel gyorsabb, mint a terápia Mellékhatások
A pánik 80%-ban visszatér a gyógyszerszedés után
Kognitív Viselkedésterápia A pánik ritkábban tér vissza a kezelés után a gyógyszeres kezeléshez képest
Nincsenek mellékhatások
Általában lassabban hoz eredményt
Drágább és időigényesebb rövid távon

Ha a gyógyszeres kezelést választod, nagyobb a valószínűsége, hogy visszatér a pánikroham, miután vége a gyógyszerezésnek. Ellenben a kognitív terápiák végeztével kisebb a visszaesések aránya. A terápiák alkalmával ugyan többet költhetsz rövid távon, de összességében sikeresebbnek bizonyultak, mint a gyógyszerek.

A kognitív viselkedésterápia kb. 5 ülés után kezd érdekessé és élvezhetővé válni. Ekkor az emberek már fejlődésnek indulnak és olyan dolgokra lehetnek képesek, amikre korábban jó ideje nem. Pl. moziba vagy sétálni mennek. Ez óriási önbizalmat és nagyobb mozgásteret ad a betegnek.

Mi a kognitív viselkedésterápia?

Különbözik a hagyományos pszichoterápiától. Itt ugyanis az ember végzi el az összes „munkát”. Heti házi feladatok vannak és általában kevesebb, mint 30 percet igényel a napi feladat.

A terapeuta tapasztalt szakember és egyfajta oktató is. Egyénileg javasolja mindenkinek azokat a feladatsorokat, melyekre szükség van és bátorítja a beteget a rendszeres gyakorlásra. Szükség szerint segít önbizalmat építeni és rámutat azokra a gyengeségekre, melyek erősítése szükségszerű.

Nem igazán a terapeutától függ, hogy ki lesz jobban, hanem attól, hogy milyen rendszeresen gyakorol valaki. A terapeuta szerepe a bátorítás és az útmutatás. Segíthet a terápiák során mindvégig, de idővel egyre több gyakorlatot egyedül kell elvégezni.

Hogyan segíthet ez a terápia a pánikbetegségben?

  • Megtanulhatod, mi okozta a pánikbetegséget és a rohamokat
  • Megtanulhatod, hogyan lélegezz, hogy csökkenjen a szorongásod és a pánik
  • Megtanulhatod, hogyan kezeld a pánikot provokáló gondolatokat
  • Tesztelheted a képességeidet szorongást okozó szituációkban

A vége felé már szinte te is szakember leszel a probléma kezelésében. A kognitív viselkedés terápia megtanít arra, hogyan vethetsz véget a szorongásnak. Ha egyszer begyakoroltad, tudni fogod, hogyan lehet legyőzni a pánikrohamot.

Bővebben a témáról a 2. Öngyógyító Tanfolyamban olvashatsz Alternatív gyógymódok 3. rész – Kognitív viselkedésterápia címmel.

2011. November

Forrás:

Cognitive-Behavioral Therapy, Imipramine, or Their Combination for Panic Disorder:

A Randomized Controlled Trial

David H. Barlow, PhD; Jack M. Gorman, MD; M. Katherine Shear, MD; Scott W. Woods, MD

Three-year medication prophylaxis in panic disorder: to continue or discontinue? A naturalistic study.Choy Y, Peselow ED, Case BG, Pressman MA, Luff JA, Laje G, Paizis M, Ying P, Guardino MT.

Brandenburg Neuro

Idegesség, ingerlékenység, felfokozott idegállapot, reggeli émelygés, alvászavar, erőtlenség, bágyadtság elleni mellékhatások nélküli természetes készítményt keresel? Olyat, amit bármikor elkezdhetsz szedni és aminek bármikor abbahagyhatod a szedését?

Rendelek
Kérdésed van?

Olvasd el az évek során
összegyűlt kérdéseket
és válaszokat!

Belenézek