Örülünk, hogy megteszed
az első lépést a gyógyulás felé!

Adatvédelmi nyilatkozat

Téli depresszió

2015. 02. 19.

A téli vagy más néven szezonális depressziónak tipikus tünetei vannak. Ősztől tavaszig tart és a klinikai depresszió számos tünetét tartalmazza.

Sok embert nem nyomaszt az ősztől tavaszig tartó időszak, ők szinte ügyet sem vetnek az időjárás megváltozására. Élvezik, hogy jön a tél mert elmehetnek síelni vagy mert a karácsony a kedvenc ünnepük.

Sajnos vagyunk viszont jó néhányan, akik a nyarat szeretjük, akiknek hiányzik a napfény és télen nehezünkre esik kimozdulni, társaságba menni, reggel felkelni. Valahol itt kezdődik a téli depresszió!

Melyek a tünetek?

A téli vagy más néven szezonális depressziónak tipikus tünetei vannak. Ősztől tavaszig tart és a klinikai depresszió számos tünetét tartalmazza. Jellemző tünet a fáradtság, az aluszékonyság, a kedvtelenség. Az emberek visszahúzódnak, nem élnek úgy társasági életet mint a nyári időszakban. A korai sötétedés csökkenti kedvüket a munka utáni programokra, találkozókra.

Előfordul még sokaknál a megnövekedett étvágy, vagy legalábbis a nagyobb nassolási kedv. Ilyenkor előnyt élveznek a sütemények, a kekszek és az édes rágcsálnivalók, amelyek sajnos garantálják a plusz kilókat. De a fordítottja is felléphet. Tehát egyes esetekben étvágytalanság tapasztalható, bár ez a ritkább.

Különbség a téli és a klinikai depresszió között

A hideg évszakban jelentkező lehangoltság és a klinikai depresszió között éles különbség van. A téli rosszkedv nem jelent tartósan fennálló, egyre fokozódó tüneteket, az érdeklődés teljes elvesztését és munkaképtelenséget.

Ugyanis a téli depresszióra jellemző, hogy enyhül amint kisüt a nap. Az idő javulásával párhuzamosan a kedélybeteg ember hangulata egyre jobb lesz, tavasszal szinte új erőre kap.

Ha azonban súlyosbodnak a téli depresszió tünetei és a beteg kerüli a társaságot, hanyagolja a hobbiját és gyakran sírva fakad valamint motivációja nagymértékben lecsökkent, ezek mind olyan jelek, melyekre kellő figyelmet kell fordítani!

A téli depresszió oka fényhiány?

Igen, mert a fényhiány, a napsütés hiánya közvetlenül hat a kedélyállapotra. A melatonin a tobozmirigy által termelt hormon, mely a napszakokhoz alkalmazkodó természetes alvási ciklus fenntartásáért felelős. Sötétben a hormon kiválasztása növekszik a szervezetünkben, míg a fény gátolja a termelődését. Vizsgálatok tanúsága szerint ez a hormon hozzájárul a téli depressziós tünetek kialakulásához.

A fény a szemen keresztül jut el az agyba, így az gátolja vagy mérsékli a hormon termelődését. Ily módon működik a fényterápia is. A kezelés alatt egy lámpába kell nézni, tehát nem a bőrt célozza a sugárzás. A mesterséges fények, főleg a fehér fényt kibocsátó lámpák nincsenek jótékony hatással a szervezetre, nem úgy, mint a napfény vagy a fényterápiás lámpa fénye. Tanácsos elsősorban a téli napsütésben sétálni, mert egy óra napfényes séta olyan hatásos a kutatások szerint, mint két és fél óra fényterápia.

Aki tehát teheti, minél többet legyen szabad levegőn! A fényterápia is szóba jöhet mint lehetséges kezelés, de sajnos nem olcsó mulatság és több kezelés szükséges, mire valaki érezni kezdi a változást.

Mi segíthet leküzdeni vagy megelőzni a tüneteket?

Mindenekelőtt leszögezhetjük, hogy aki már szenvedett korábban szezonális hangulati zavarban, annál nagyobb az esély arra, hogy az ismétlődni fog. Ennek fényében hasznos lehet megelőző intézkedéseket alkalmazni. Mielőtt bevennénk az ilyenkor ajánlott antidepresszánsokat, tanácsos kedélyjavító módszerekhez folyamodni illetve, megelőzni a problémát és felkészülni testileg lelkileg a hónapokig tartó szürkeségre!

Étkezés

Előfordulhat, hogy azt az érzést tapasztalod felkészülvén a téli hibernációra, hogy mindent, ami a szemed elé kerül fel kell falnod. Különösen igaz ez a csokoládéra. Mintha a sötétség és a hó azt sugallná felénk, hogy a házban az összes rendelkezésre álló csokoládét el kell fogyasztani. Mértékkel egyél azonban édességeket, mert a fehér lisztből készült termékek és a cukor, ugyanazokat a biokémiai folyamatokat befolyásolják a szervezetben mint a drogok. Rövid távon feldobják a hangulatot, hosszú távon viszont felettébb károsak. Elhízást, vitaminelvonást (az összes negatív következményeivel) és a candida gombák elszaporodását okozhatják. Ezt vallja Kathleen DesMasions a“Prozac helyett krumpli” szerzője is, aki szerint a kapcsolatunk az édes dolgokkal sejt szinten működik. Amit eszünk, annak hatalmas hatása lehet arra, hogy hogyan érezzük magunkat. Váltsd fel a cukros nassolnivalókat dióra, mogyoróra, tökmagra, egyéb magokra és szárított gyümölcsökre! Sok vitamin van a káposztafélékben és a hagymafélékben is, ráadásul utóbbi véd a rossz baktériumok ellen – főleg a fokhagyma, így természetes antibiotikum megfázás idején.

Intim együttlétek

A kutatók vizsgálták a szex pozitív hatásait. Azt találták, hogy a szex segít legyőzni a rossz hangulatot, hiszen pozitív energiákkal tölt fel. Képes csökkenteni a fájdalmakat is, mert az orgazmuskor felszabaduló oxitocin nevű hormon endorfint szabadít fel. Ugyanez a hormon mindkét nem esetében segíti az elalvást. Általánosan elmondható, hogy akik rendszeresen élnek nemi életet, azok ellenállóbbak a betegségekkel szemben. Sajnos azonban az antidepresszánst szedőknél gyakran előfordulnak szexuális zavarok. Férfiaknál a merevedési zavar, nőknél pedig késik vagy elmarad az orgazmus. Ha „csak” téli depressziónk van, fontoljuk meg tehát, hogy gyógyszer után nyúlunk-e! Inkább bújjunk ágyba a kedvesünkkel, és alaposan izzasszuk meg egymást a paplan alatt!

Célkitűzések

Készíts terveket, tűzz ki célokat! Találj magadnak motivációt, mert az előre visz! Ha úgy érzed nagy a teher a válladon, kérj segítséget a családtagoktól, barátaidtól!

Ne hagyd, hogy eluralkodjon rajtad a magány! Járj társaságba, még akkor is, ha nehéz elindulni a vacogós, hideg időben. A jó társaság kárpótol, és mint tudjuk a nevetés a legjobb orvosság!

Gyógynövények és étrend-kiegészítők

Enyhe esetekben illetve kiegészítésként segíthetnek rajtunk a gyógynövények. Tarthatunk egy kúrát belőlük ősztől tavaszig. Ezek alkalmazhatóak idegnyugtatóként és természetes antidepresszánsként: az orbáncfű, rhodiola rosea, macskagyökér, withania somnifera, citromfű, komló, galagonya, golgota, szúrós gyöngyajak, cickafarkfű. Azonban a legjobb hatást akkor érjük el, ha teakeveréket készítünk és abból főzünk teát, így növeljük a hatékonyságot. (Ilyenkor több teafüvet kell összekeverni és abból készíteni a főzetet.)

A vitaminok és ásványi anyagok közül a legjobb, ha C-vitamint, a cinket, a magnéziumot és a B komplexet biztosítjuk, így egyéb betegségekkel szemben is nagyobb védekezőképességünk lesz a téli hónapokban. De vigyázzunk! A kedvező hatás elérése érdekében, csak jó minőségű terméket vásároljunk, lehetőleg gyógyszertárban! Ezen kívül fontos még az összetevők mennyisége is. Vannak olyan kiegészítők, amelyek alig tartalmaznak pár mg-nyi vitamint, azok szinte hatástalanok.

Bármely depresszióról is van szó ez egy komoly, figyelmet igénylő betegség. Ne hanyagoljuk el! Meghatározza a hangulatot, a gondolkodást, hatással van az étvágyra, az alvásra, az önképre, a másokról való gondolkodásra. Ha valaki észreveszi a tüneteket ne hagyja, hogy eluralkodjanak rajta. Időben szálljon szembe vele, hogy ne kellejen szenvednie a nap ragyogó fénye, melege és az ég kékje nélkül a téli hónapokban.

Írta: Dobrai Erzsébet

Felhasznált irodalom: Dr. Nagy Gábor, A melatonin csodája

Therese J. Borchard, 12 Winter Depression Busters

Pallas nagylexikon

Brandenburg Neuro

Idegesség, ingerlékenység, felfokozott idegállapot, reggeli émelygés, alvászavar, erőtlenség, bágyadtság elleni mellékhatások nélküli természetes készítményt keresel? Olyat, amit bármikor elkezdhetsz szedni és aminek bármikor abbahagyhatod a szedését?

Rendelek
Kérdésed van?

Olvasd el az évek során
összegyűlt kérdéseket
és válaszokat!

Belenézek