Örülünk, hogy megteszed
az első lépést a gyógyulás felé!

Adatvédelmi nyilatkozat

Az ellazulás művészete-2. rész: A tai chi

2015. 02. 19.

A tai chi az egészség helyreállítására helyezi a hangsúlyt. Gyakorlása során nemcsak a test, hanem a lélek is gyógyul: elmossa a napi stresszt, a fejfájást, sőt oldja a régebbi fóbiákat, szorongásokat, görcsöket is.

A második részben a tai chit szeretném körüljárni és ismertetni. A parkokban, ligetekben és egyéb zöld területeken gyakorló, egyszerre mozgó, karate ruhás emberek, akik a tai chit szokták gyakorolni, ismerősek lehetnek számodra. De vajon mi ebben a jó? – merülhet fel a kérdés őket látván. Az alábbiakban részletesen kiderül, de elöljáróban annyit, hogy ennek a mozgásformának is van jótékony hatása a testre és a lélekre egyaránt.

Mi az a „tajcsi”?

A tai chi is egy relaxációs rendszer. Ezen felül meditációs mozgás és harci művészet. Európában viszonylag újnak számít, Kínában évszázadok óta művelik, s feltehetően egy taoista remete dolgozta ki a XII. században, aki a taoista meditáció elveit vitte be a mozdulatokba.

A tai chi 108 lassú, könnyed és kecses mozdulatból áll, ezek együttesen adják ki a “tai chi sorozatot”. A hagyományos kínai orvostudomány szerint a tai chi lassú nyújtó és forduló mozgásai ellazítják az izületeket, a gerincet és a test feszültséggócait, helyreállítva a szabad mozgás belső energiáját, azaz a chi-t, melynek megfelelő keringése nélkülözhetetlen az egészségben.

Több tai chi iskola és stílus létezik, a tai chi taoista változata az egészség helyreállítására helyezi a hangsúlyt.

Könnyed és nem verseny orientált jellege miatt a taoista tai chi bármilyen korú ember számára alkalmas, végezhetik az idősebbek és az egészségügyi problémákkal küzdők is, míg a jó fizikai állapotban lévő emberek egy kihívásokkal teli, teljes testedzés örömeit találhatják meg benne. Így ez a mozgásforma jó lehet azoknak is, akik nem tudnak nagy igénybevételt igénylő tornát végezni egészségügyi problémájuk miatt. Oktatása nem olyan széles körben elterjedt és kevésbé népszerű, mint pl. edzőterembe járni, bár ezt is embere válogatja. Ha megtetszik és begyakorolja valaki, bármikor ismételheti és elég hozzá egy kényelmes öltözet meg egy kis szabad hely a szobában vagy a kertben.

Gyakorlása során nemcsak a test, hanem a lélek is gyógyul: a gyakorlatok olyan fokú koncentrációt igényelnek, ami szinte elmossa a napi stresszt, a fejfájást, sőt oldja a régebbi fóbiákat, szorongásokat, görcsöket is. Úgy tartják, hogy hatására a résztvevő közvetlenebb, derűsebb, toleránsabb, szabadabb lesz. Ezt el lehet érni néhány hét és több év alatt is, a gyakorlás sűrűségétől függően. Depressziósoknak is sokat segíthet, hiszen ha valaki élő kapcsolatba kerül önmagával, visszatalál saját erejéhez, egyensúlyához, az már jó úton van a gyógyulás felé.

Többféle tanfolyam létezik, hiszen van, amelyik a tai chi eredeti, harcművészeti jellegét részesíti előnyben és van, mely inkább az ellazulást, a harmóniát keresi benne. Itt is vannak alapgyakorlatok, csak úgy, mint az autogén tréning esetében. Ezeket könyvből, videóról is meg lehet tanulni, habár úgy gondolom, ha valaki kezdő szüksége lehet az edző korrigálására, útmutatására. A tai chinél is fennáll az a helyzet, hogy ha valaki megtanulta jól a gyakorlatokat, akkor egyedül is el tudja végezni őket és eljuthat egy szigetre, mégpedig a saját nyugalma szigetére.

A tai chi lehet egészségmegőrző módszer, gyógymód, koordinációt javító mozgás, relaxáció, harcművészet és testmozgás is. A Tai Chi Chuan a lassú, kecses, ritmikus mozgások ősi művészete, mely megtanítja, hogyan légy erős erőkifejtés nélkül, hogyan engedj a győzelemért, hogyan erősítsd a tudatosságod. A Tai Chi Chuan szó szerinti fordításban „Legfelsőbb Legvégsőbb Öklöt” jelent, de az „erő a lágyságban”, „a mozgásban rejlő költészet”, a „mozgó harmónia” jobban kifejezik a Tai Chi szellemét.

Spirituális megközelítésből a Tai Chi „mozgásban lévő meditáció”, a test, az elme és a lélek egyensúlyának megteremtése. Jellemzői az elegáns, harmonikus, áramló és folytonos mozdulatok, melyek a vízfolyás vagy egy kecses tánc érzetit keltik az emberben, de ugyanakkor erőt sugároznak magukból.

A kínai orvostudomány szerint a szellem, a tudat és a test összhatása a jólét nélkülözhetetlen feltétele. Ezzel egyet is érthetünk, főleg azok, akik megtapasztalták már a pszichés betegségeket. Mindannyian, akik átmentünk valamely pszichés nyavalyán, rájöttünk milyen fontos a mentális egészség, a szellemi frissesség és milyen nagy érték számunkra. A tai chit rengeteg tudományos és empirikus kutatásnak vetették és vetik ma is alá. 1988-ban a Világ Egészségügyi Szervezete az egészség megőrzésére „legjobb ismert terápiás gyakorlatnak” ismerte el. Ez azért már valami! Bebizonyosodott, hogy a rendszeres tai chi gyakorlás jótékony hatással van az egészségre, lazítja az izmokat, növeli a rugalmasságot, javítja a koordinációt, oldja a feszültséget, a hétköznapi stresszt. Jótékony hatással van az asztmásokra, a magas vérnyomásban szenvedőkre, valamint a keringési és emésztési rendellenességekkel küszködőkre is. Ugyanakkor alkalmas a rák kiegészítő kezelésére, az immunrendszer erősítésére, a szervezet egyensúlyának javítására, az érzelmi élet helyreállítására és az öregedés késleltetésére. Energetikai szempontból a Tai Chi gyakorlása elősegíti a Qi (chi) áramlását a meridiánok mentén, és ez által az energia egyenletes eloszlását az egész testben.

Bárki elkezdheti nemre, korra, egészségi állapotra való tekintet nélkül

Ez egy olyan sport, relaxáció stb., amelyet bármely korban elkezdhet az ember még akkor is, ha egészségügyi problémái vannak. Sokan panaszkodnak, hogy nem tudnak sportolni, mert ilyen olyan fájdalmuk, bántalmuk, betegségük stb. van. Nos, akkor az ő számukra itt az ideje, hogy utána nézzenek egy tai chi oktatásnak és informálódjanak saját betegségük kapcsán! Még olyan személy is végezheti a gyakorlatot, aki nem tud felállni. A rugalmasság, egyensúly, erősség és kitartás követelményei a tanuló adott állapotához igazíthatóak. Azok, akik fiatalabbak és nincs testi betegségük, a gyakorlat meglehetősen lendületes.

Vannak előre, hátra és oldalra gördülések, látványos előre és hátra hajlások és nyújtások, melyek alaposan próbára teszik a test rugalmasságát. A 108 mozdulatból álló sorozatot gyorsan és folyamatosan csinálják a profik egy-lábas mélyüléssel és teljes függőleges emelkedő mozgással, mely felér egy magas intenzitású aerobikkal.

Azok számára, akik idősebbek és merevek vagy betegek, sokkal óvatosabbak az órák. De itt sem kevésbé radikális változások állnak be a test működésében. Ugyanaz a szorgalom szükséges, hogy jelentős fejlődést érjünk el. De persze a változás tempója lassabb, a test nehézségeken megy keresztül habár a gyakorlatok mindenkire egyénileg vannak kiszabva. Néha, az embereknek több időre és türelemre lehet szükségük, hogy az izomerőt felfejlesszék és izületeiket megnyújtsák. Az idősebb vagy a kevésbé jól lévő személy lassabban kell, hogy kezdje a gyakorlatokat és kevésbé mélyre kell guggolnia. A szív és a tüdő állapotától függően, a gyakorlat egy mérsékelt aerobikhoz fog hasonlítani és körülbelül egy 6 km/órás sétával lesz egyenlő. A mozgás különleges formájának köszönhetően, mely magába foglalja a nyújtást, forgást és relaxációt, a test minden szövete fokozatosan átmozgatásra kerül. A nyújtás fokozatosan terjed ki a test belső szöveteire, bevonva a rekeszizmokat, medencét, ínszalagokat stb. A mozdulatok lassú, óvatos természete mindenkinek hasznára válik, aki gyakorolja, főleg az idősek számára kedvező szemben más mozgásformával. Fókuszban mindig a jobb egészség van, nem pedig a tökéletes mozdulat. Ez azért fontos, mert sok felnőtt ember kritikus magával szemben vagy azt hiszi, hogy már nem lehet többet fizikailag aktív és nem használhatja ki a mozgás örömét.

A tai chi hatása, előnye

A gyakorlatok során kifejlődik a test és a lélek relaxációja is. Egy adott mozdulathoz csak a szükséges izmokat használják, növelve a gyakorlat hatékonyságát és a vérkeringést az izmokban, csökkentve a kimerültséget, meglazítva az izületeket és támogatva az izületi folyadék keringését.

A gyakorló fokozatosan nyugalmi és fókuszált állapotot ér el. A mozdulat mozgó meditációvá válik, az elme egy kis haladékhoz jut a vég nélküli “agyalástól” a tegnapon és a holnapon.

A tai chi környezetbarát, hiszen semmilyen speciális felszerelést vagy helyszínt nem igényel. Nem költséges, mivel elég egy kényelmes cipő, laza ruházat és egy talpalatnyi szabad hely. A tai chi szemlélete szerint a hangsúly hosszú távon van, az egész test működésén és azon, hogy mit tehetünk magunkért. Ez a szemlélet a „nyomuló”, nyugati gyógyszerek beavatkozásai mellé egyfajta egyensúlyt vagy kiegyenlítést biztosíthat. Ahogy gyakorolsz, megtanulod értékelni az egészséget és elmélkedni azon, hogy mely dolgok járulnak hozzá az egészséges élethez.

Tai chi légzés

Néhányan azt gondolják, hogy a légzésnek specifikusnak kell lennie. Például, hogy egy mozdulat minden részében kell lennie egy bizonyos légzési technikának. Ez gyakran ahhoz vezet, hogy túl sok a légzésen való koncentráció és elvonja a figyelmet más alapvető dolgokról. Nincs két egyforma ember. Különböző tüdővel és kapacitással rendelkezünk és más mozgási sebességgel, így erőltetett légzéshez vezethet a túl nagy odafigyelés.

A megfelelő légzés a tai chi fontos része. A kulcs az energia tárolása és kiadása, mert a tai chi a belső energiára fekteti a hangsúlyt. Minden tai chi mozdulat az energia begyűjtése, tárolása és kiadása között váltakozik. Gyakran nyitásnak és befejezésnek nevezik a műveletet. Amikor kinyílsz, úgy tárolja az energiát, mint amikor valaki kifeszíti a húrt a nyílvesszővel, a bezárásban pedig energiát közvetítesz, ez olyan, mint mikor ellövik a nyilat. Ha valaki ezt a képet a fejében tartja, a többi már könnyű lesz.

Amikor belélegzel (energiát tárolsz) gondolj arra, hogy energiát és oxigént viszel a szervezetedbe. Amikor kiadod az energiát vagy erőt, akkor kilélegzel. Ez szinte minden tai chi mozdulatra alkalmazható, hiszen alapvetően változtatja a nyitó és záró mozdulatokat.

Amikor gyakorlat közben a kezeidet szétnyitod vagy amikor előre lépsz, az egy nyitó mozdulat. Például a Nap stílusnál, amikor a kezeid a mellkasod előtt vannak és megnyitod őket, belélegzel, hogy energiát tárolj. Amikor közelebb hozod a kezeidet, kilélegzel és kiadod az energiát. Amikor a kezeidet felfelé mozgatod, energiát tárolsz és belélegzel, majd amikor lehozod a kezeidet, akkor kiadod az energiát és kilélegzel. Relaxálj, melegítsd be és lazítsd el az izületeidet, ne tartsd vissza vagy erőltesd a légzésedet, hanem lélegezz természetesen a gyakorlatok során.

A tai chi rendkívüli népszerűségét az egészségre gyakorolt hatásának köszönheti, de emellett rendkívül jelentős értéke a filozófiai tartalma, s persze, mint önvédelmi rendszer is fontos. A harcművészet nem az ellenfél földbe döngöléséről, hanem a harmónia, a kiegyensúlyozottság és a helyes kompromisszum kialakításáról szól. A tai chi évszázadok óta arra tanít, miként figyeljünk önmagunkra, s hogyan éljünk összhangban a természettel, szeretteinkkel, a körülöttünk lévő világgal, és miként csökkentsük a konfliktusok lehetőségét az esetleges ellenfeleinkkel.

Így érthetjük meg Vu Jü-hszient, a XIX. században élt tai chi mestert, aki az egyik útmutatását a következőképpen fejezte be: “Térj ki. Kerüld a konfliktust.”

2010. Február

Írta és fordította:

Dobrai Erzsébet

Forrás:

Dr Paul Lam: Tai Chi Breathing

Dr. Bruce McFarlane: Health Benefits of Taoist Tai Chi Internal Arts and Methods

Brandenburg Neuro

Idegesség, ingerlékenység, felfokozott idegállapot, reggeli émelygés, alvászavar, erőtlenség, bágyadtság elleni mellékhatások nélküli természetes készítményt keresel? Olyat, amit bármikor elkezdhetsz szedni és aminek bármikor abbahagyhatod a szedését?

Rendelek
Kérdésed van?

Olvasd el az évek során
összegyűlt kérdéseket
és válaszokat!

Belenézek